FORMULE 1 a další závodníci (7)

James Hunt na snímku z roku 1974 (o dva roky později byl mistrem světa F1)

Sedmá sada osmadvaceti fotografií s autogramy slavných závodníků pochází nejen z formule 1, ale také ze závodů sportovních a cestovních vozů, závodů do vrchu a dalších. Věřím, že opět udělá radost všem příznivcům klasického motorsportu, právě tak jako dělá radost mně už od té dávné doby, kdy jsem je získal.

Formuli 1 tvořili nejen slavní závodníci jako je například mistr světa 1976 James Hunt, ale i ti, kteří jeli třeba jen jediný závod Grand Prix, anebo se při několika pokusech vůbec nekvalifikovali, či okusili monopost formule 1 při těch závodech, jež se nezapočítávaly do mistrovství světa. Navzdory většímu počtu startujících vozů v tehdejších Grand Prix MS F1 bylo vždy více zájemců, než volných míst. Přesto i tito jezdci psali historii automobilového sportu, mnozí z nich dosáhli vynikajících výsledků v jiných kategoriích motoristického sportu, ovšem formule 1 byla vždy vrcholem.

Například v roce 1971 se jelo několik velkých závodů formule 1 mimo mistrovství světa, a tam nastoupili další borci! Uvádím dva příklady:

RACE OF CHAMPIONS 1971, Brands Hatch (GB)

O vítězství svedli souboj jezdci MS F1 a dokončili závod v tomto pořadí: Clay Regazzoni (Ferrari 312 B2) s průměrnou rychlostí 173,870 km/h, Jackie Stewart (Tyrrell 001), John Surtees (Surtees TS9), Tim Schenken (Brabham BT33) a Howden Ganley (BRM P153).

Pole position zajel Stewart. Všechny McLareny (Denny Hulme na M19A, Peter Gethin na M14A) a Lotusy odpadly (Emerson Fittipaldi na turbínovém typu 56B, Tony Trimmer a Reine Wisell s typy 72). Zkušený John Miles, který po smrti Jochena Rindta opustil Lotus, se vrátil na dvanáctiválci BRM P153, byl čtvrtý v kvalifikaci z patnácti jezdců a dojel sedmý. Na šesté místo se vklínil nováček Ray Allen (GB) na Marchu 701 od Franka Williamse.

ROTHMANS TROPHY 1971, Oulton Park (GB)

Pole position zajel Stewart (Tyrrell 001) před Gethinem (McLaren M14A), ale porazil je Pedro Rodriguez na dvanáctiválci BRM P153. Vyhrál průměrnou rychlostí 184,245 km/h! Gethin dojel druhý a Stewart třetí, Ganley (BRM P153) postoupil na čtvrté místo.

Nováček Alan Rollinson, hvězda formule 5000, dojel pátý; zatímco Cyd Williams, hvězda formule Atlantic, havaroval už v tréninku (oba March 701 Ford). Ze tří Lotusů byl nejlepší Tony Trimmer na páté pozici s nejstarším typem 49C, turbína 56B opět nevydržela (tentokrát Reine Wisell, ale Emerson Fittipaldi dojel šestý na typu 72). Mike Beuttler startoval na Marchu 701 výrobního čísla 11, když se nová britská značka Maxe Mosleye a Robina Herda o rok dříve pokusila o sériovou výrobu vozů formule 1!

Chcete se dozvědět více o historii zapomenutých jezdců F1? Přečtěte si internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny formule 1 jsou naším hobby.