CAR OF THE YEAR 2012

CAR OF THE YEAR 2012

Klasická fotografie zúčastněných kandidátů COTY na pláži v Tannisby

V září byl zveřejněn seznam kandidátů na evropský titul Vůz roku 2012, vítěz však bude v tomto ročníku oznámen až na Ženevském autosalonu 2012...

Mezinárodní evropská anketa Car of the Year 2012 (COTY), nejprestižnější ze všech soutěží, které závěrem každého roku vyhodnotí největší automobilovou novinku, jež se pak s následujícím letopočtem pyšní titulem Vůz roku, doznala v právě probíhajícím ročníku revolučních změn. Pokud jde o samotnou volbu, vše je samozřejmě při starém; jiná než volba profesionálních motoristických novinářů by totiž nedávala smysl, a tak osmapadesát odborníků z třiadvaceti zemí opět rozdělí své hlasy mezi pětatřicet novinek (jejich seznam najdete níže). Odlišné je však načasování; podobně jako při North American Car of the Year bude vyhlášení vítěze probíhat na významném autosalonu, jenž se koná každý rok. Volba tedy logicky padla na Ženevu, v předvečer autosalonu budou otevřeny poslední hlasovací lístky a vítěz se stane překvapením opravdu pro všechny, nikdo nebude znát výsledky předem. Organizátoři si od změny slibují větší publicitu v záři reflektorů před televizními štáby, i když druhý den bude následovat představení kandidátů dalšího ročníku...

Porotci mají jedinečnou možnost vyzkoušet většinu nominovaných automobilů na celotýdenním testování v dánském Tannisby, které organizuje severská skupina členů COTY již přes tři desetiletí. Je to jedinečná příležitost přesedat z vozu do vozu a přímo porovnávat, který je nejlepší; samozřejmě s přihlédnutím k jeho zařazení v příslušném segmentu. Letos klesl počet kandidátů z loni rekordních 41 na 35, stejně jako loni jsou dva z nich elektromobily, nechybějí však ani vozy Plug-In s prodlužovačem dojezdu (motorgenerátor na palubě) a dnes už téměř běžné hybridy. Necháme se překvapit, o průběhu dvoukolové volby budeme jako obvykle průběžně informovat. Následující ročníky COTY proběhnou opět v dvanáctiměsíčním rytmu.

Na snímcích z letošních Tannistesten, které se uskutečnily 24. až 30. září 2011, jsou některé z automobilů, soupeřících o titul Car of the Year 2012. Nejvýznamnější ze všech mezinárodních i národních soutěží se pořádá od roku 1963 a vznikla z iniciativy nizozemského časopisu Autovisie, k němuž se připojila významná média z dalších šesti zemí (Velká Británie, Itálie, Francie, Německo, Španělsko a Švédsko). Česká republika (resp. v prvním roce Československo) jsou zastoupeny od roku 1991 (Ing. Milan Jozíf, od 2000 Ing. Tomáš Hyan, oba z měsíčníku Automobil revue).

Nominované vozy COTY 2012

Audi A6 a Q3, BMW řady 1 a 6, Chevrolet Aveo a Orlando, Citroën DS4 a DS5, Fiat Panda, Ford Focus, Honda Civic, Hyundai i40 a Veloster, Kia Picanto a Rio, Lancia/Chrysler Ypsilon, Lexus GS, Mazda CX-5, Mercedes-Benz třídy B, M a SLK, Opel (Vauxhall) Ampera/Chevrolet Volt, Opel Zafira, Peugeot 508 a 3008 HYbrid4, Porsche 911 (991), Range Rover Evoque, Renault Kangoo/Fluence Z.E., SsangYong Korando, Toyota Verso S/Subaru Trezia, Toyota Yaris, Volkswagen Beetle, Jetta a Up!

 

TOM HYAN, člen jury CAR OF THE YEAR 2011, zastupující Českou republiku

Fotogalerie k článku:

Foto Tom Hyan, Helena Hyanová a Aleš Frontini

 

 


Fotogalerie k článku

2011 Tannisby
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více