COTY 2018 – FINÁLOVÁ SEDMIČKA

COTY 2018 – FINÁLOVÁ SEDMIČKA

COTY 2018 Logo Finalist

Každoroční výběr kandidátů na evropský titul Car of the Year dospěl do první volby sedmi nejlepších automobilů...

Porotci COTY (Car of the Year) vybírali z dlouhého seznamu nových automobilů, z nichž mnohé jsou sblíženy s jinými, protože strategie shodných platforem se stala běžnou praxí nejen u velkých koncernů, jež jsou jejími průkopníky (např. General Motors, Volkswagen a PSA Peugeot - Citroën), ale i u menších výrobců. Samozřejmě tato skutečnost ovlivňuje volbu, což jsme zažili například u vozů VW Group. Přestože nesou jiné značky a jejich podvozky jsou odlišně naladěny, tak je porotci logicky hodnotí podle vlastních preferencí a sympatií, anebo je prostě zavrhnou jako deriváty. Oficiální nominaci kandidátů COTY 2018 tvoří tyto automobily:

Alfa Romeo Stelvio; Audi A8 a Q5; BMW řady 5 a X3; Citroën C3 Aircross; Ford Fiesta; Honda Civic; Hyundai i30 a Kona; Land Rover Discovery; Jeep Compass, Kia Picanto, Rio, Stonic a Stinger; Mazda CX-5; Mini Countryman; Mitsubishi Eclipse Cross; Opel Insignia, Grandland X a Crossland X; Porsche Cayenne; Range Rover Velar; Renault Koleos; Seat Arona a Ibiza; Subaru Impreza a XV; Suzuki Ignis a Swift; Škoda Karoq; Volkswagen Arteon, Polo a T-Roc; Volvo XC40 a XC60.

Z těchto nominovaných automobilů každý porotce navrhuje sedm nejlepších, součet nominací pak určí pořadí, z něhož sedm vozů s největším počtem nominací postupuje. Pro evropský Vůz roku 2018 bylo zvoleno těchto sedm kandidátů:

Alfa Romeo Stelvio, Audi A8, BMW řady 5, Citroën C3 Aircross, Kia Stinger, Seat Ibiza a Volvo XC40.

Potěšitelné je, že tentokrát více porotců vzalo do úvahy, že průkopníky pokroku jsou především dražší automobily, a vybralo Audi A8 a BMW řady 5. Jak se mezi nejlepší dostalo Volvo XC40, představené těsně před uzávěrkou, asi zůstane záhadou. Nyní Car of the Year 2018 určí součet bodů od všech porotců (každý jich rozděluje 25). Vítěz bude vyhlášen v pondělí 5. března 2018 v předvečer Ženevského autosalonu v Palexpu.

Mezi evropské porotce COTY 2018 byl poprvé přijat reprezentant Lucemburska, pan Eric Netgen (48), od roku 2010 šéfredaktor místní Autorevue (zal. 1948), jediného automobilového časopisu této země. Pan Netgen vystudoval moderní historii na univerzitě v Dublinu, od roku 1999 je novinářem, ale v řadě dalších oborů (politika, finance). Poprvé volí také Birgit Priemerová z Německa (Auto Motor und Sport, vystřídala Georga Kachera), Španěl Pedro Martín (Motor16, vystřídal Alberta Mallo) a Susanne Hofbauerová z Rakouska (Autorevue; rozšířila počet rakouských porotců ze dvou na tři).

Počet porotců tak vzrostl na 60 ze 23 zemí. Stále chybí reprezentant Slovenska, přestože jeho kandidaturu navrhoval už Milan Jozíf, první člen COTY z Československa (a to po jeho rozdělení), i jeho nástupci Tom Hyan a Jiří Duchoň, dosud však marně. Nevím, čím je Lucembursko v motorismu významnější než Slovenská republika, či proč počet rakouských porotců po letech vzrostl ze dvou na tři. Slovensko je přece významným výrobcem automobilů, větším než Rakousko, a miniaturní Lucembursko žádné nevyrábí.

TOM HYAN, člen jury CAR OF THE YEAR 2001 - 2015

Foto Tom Hyan a Volvo


Fotogalerie k článku

COTY 2018 Finaliste
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více