FORMULE 1 a další závodníci (6)

FORMULE 1 a další závodníci (6)

Rolf Stommelen (1943 – 1983), první německý jezdec F1 nové éry (podobizna 1971)

Šestá sada osmadvaceti fotografií s autogramy slavných závodníků pochází nejen z formule 1, ale také ze závodů sportovních a cestovních vozů, závodů do vrchu a dalších. Věřím, že opět udělá radost všem příznivcům klasického motorsportu, právě tak jako dělá radost mně už od té dávné doby, kdy jsem je získal.

Formuli 1 tvořili nejen slavní závodníci, ale i ti, kteří jeli třeba jen jediný závod Grand Prix, anebo se při několika pokusech vůbec nekvalifikovali, protože jejich technika nebyla na potřebné úrovni. K těm slavným v tomto souboru patří Chris Amon nebo Jo Siffert, k těm druhým Dave Morgan nebo Andy Sutcliffe.

Angličan David Morgan, rodák ze Somersetu (nar. 7. srpna 1944), se po osmi letech snažení dočkal překvapivého triumfu v úvodním závodě ME formule 2 v Mallory Parku (Brabham BT35 Ford), kde porazil Nikiho Laudu! Začínal stejně jako Lauda na Mini, ale jediného startu F1 se dočkal v Silverstone 1975. Kuriozní sponzor Southern Organs pro něho pronajal Surtees TS16, David ale havaroval v průtrži mračen, která závod přerušila. O týden později sponzor zkrachoval, jeho šéfové předstírali sebevraždy a uprchli na pustý ostrov (nakonec je dostali). David v roce 1968 přešel z Mini do formule 3, 2 a Atlantic; proslavil se potyčkou s Jamesem Huntem po kolizi F3 v Crystal Palace (dostal za ní roční zákaz startů, ale pak ho přece jen nechali pokračovat). Jeho mladší bratr Richard byl hvězdou F-Ford a táta závodil na Jaguaru XK140. David ještě jednal s Peterem Warrem od Lotusu, ale nedostal ani možnost testu, natož dalšího startu F1. Zklamán se vzdal závodů, vrátil se jen 1980 - 1981 s cestovními vozy Mitsubishi, ale pak dobyl velké uznání ve světě jako závodní inženýr týmů F1 a Indy Cars. Otec dvou dětí nyní žije na odpočinku v britském Surrey.

Chcete se dozvědět více o historii zapomenutých jezdců F1? Přečtěte si internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny formule 1 jsou naším hobby.

TOM HYAN

Foto archiv TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (6)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více