HARLEY-DAVIDSON: OSLAVA 115 LET V PRAZE!

HARLEY-DAVIDSON: OSLAVA 115 LET V PRAZE!

Na holešovickém výstavišti se představily také motocykly Harley-Davidson modelového roku 2018 včetně edice 115th Anniversary

Neuvěřitelné se stalo skutkem, americká legenda Harley-Davidson oslavila 115. výročí v Praze a ve Středočeském kraji. K pravidlům výběru lokality pro oslavu jubilea patří snadná dostupnost pozemní i leteckou cestou, pověst ikonického místa, zastoupení Harley-Davidsonu, potřebná infrastruktura i atraktivita, ale také něco navíc!

Právě to navíc je v případě Prahy unikátní. V bývalém Československu totiž vznikl Harley-Davidson Klub už v roce 1928 a dnes je nejstarším klubem značky na světě s nepřerušenou tradicí! Nezničila jej ani zvůle tvůrců totalitního režimu, Harleyáři pořádali srazy i před rokem 1989 (zúčastnil jsem se, pozn. TH). První dealer v ČSR vznikl v roce 1924 a ve dvacátých letech patřilo Československo ke druhému až třetímu nejdůležitějšímu trhu Harley-Davidson na světě, často i druhému hned za USA! Tato tradice, kterou dnes podtrhuje jeden milion registrovaných motocyklů na deset milionů obyvatel ČR, je prostě výrazem lásky k motorové jedné stopě! Navíc 115 let Harley-Davidsonu a 100 let od založení Československa navýšilo význam oslav!

Přestože značku Harley-Davidson nejvíce proslavily motocykly poháněné vzduchem chlazenými vidlicovými dvouválci, je v historii společnosti dlouhá řada i jiných konstrukcí. Patří k nim mopedy ze spolupráce s italskou Aermacchi, jízdní kola, skútry, sidecary, nákladní tříkolky, obytné automobily, dodávkové vozy Utilimaster, letecké a lodní motory, rakety, motorové saně, výsadkový automobil 4x4 atd. Po pokusech s kopií jednoválce De Dion 175 cm3 v rámu jízdního kola postavili William Harley a Arthur Davidson první tři sériové motocykly v dřevěné dílně v Milwaukee už v roce 1903. Brzy se k nim přidali Davidsonovi bratři William a Walter; jednoválec 3 HP F-Head měl zdvihový objem 405 cm3, legendární dvouválec se zrodil už v roce 1909. Fenomenální úspěch zaznamenala série WLA/WLC, sedmsetpadesátky Flathead s rozvodem SV, legendární vojenské motocykly druhé světové války, z nichž mnohé jezdily na našich silnicích v běžném provozu do sedmdesátých let.

Do Prahy na oslavu přicestovali také sourozenci Karen a Bill Davidsonovi, dnešní představitelé značky, jejichž otec Willie G. Davidson (významný designer a vnuk jednoho ze zakladatelů Williama A. Davidsona) od roku 1981 stál za novou prosperitou, když podnik se skupinou investorů vykoupil od AMF (American Machine and Foundry). Dcera Karen je od roku 1989 designerkou originálních doplňků a koženého oblečení Harley-Davidson MotorClothes, na motocyklu jezdí od devíti a do Prahy přijela potřetí. Syn Bill Jr. má na starosti muzeum značky a tovární exkurze, na motocyklu jezdí od sedmi let. Více o této události světového významu najdete v internetovém měsíčníku TH Auto 8/2018, který vychází počátkem srpna na těchto stránkách.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Praha-Holešovice (CZ)

Foto Tom Hyan, Helena Hyanová a Jeep


Fotogalerie k článku

Harley-Davidson Praha 2018
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více