ŠKODA AUTO – PRVNÍ PAŘÍŽSKÉ PREMIÉRY

ŠKODA AUTO – PRVNÍ PAŘÍŽSKÉ PREMIÉRY

Škoda Vision RS je předobrazem nového kompaktního vozu i sportovních prvků řady RS

Pařížský autosalon slaví 120 let. Letos opět přinesl mnoho zajímavého, přestože jej některé významné značky prostě bojkotovaly. Naštěstí k nim Škoda Auto nepatří, a tak jsme si prohlédli dvě největší novinky české značky už v pondělí před jeho otevřením.

Netrpělivě očekávaná studie Vision RS od Škoda Auto je po malém crossoveru Vision X ze Ženevského autosalonu 2018 nejen dalším předobrazem kompaktního vozu (v tomto případě nástupcem Rapidu), ale také druhým hybridem Škoda, a to nyní se zážehovým čtyřválcem 1.5 TSI o výkonu 96 kW (130 k) a trakčním elektromotorem 75 kW, schopná dojezdu 70 km pouze s elektrickým pohonem. Studie má působivý interiér s velkým centrálním displejem a čtyřmi samostatnými sedadly, v němž se uplatňují pečlivě vybrané ekologické materiály rostlinného původu. Základní objem zavazadlového prostoru činí 430 litrů, rozvor náprav 2650 mm a vnější rozměry 4356 x 1810 x 1431 mm.

Nové varianty kategorie SUV, jež jsou stále populárnější (v srpnu vyrobeno v Kvasinách milionté SUV značky Škoda, jubilantem byl Karoq), zaznamenaly rovněž světové premiéry. Dva roky po světové premiéře Kodiaqu v Paříži 2016 se zjevil sportovně laděný Kodiaq RS, prověřený rychlostním rekordem sedmimístných SUV na Nürburgringu (Sabine Schmitzová zajela čas 9 minut a 29,84 sekundy), v sérii nabízený s dvacetipalcovými koly, pohonem všech kol, automatizovanou sedmistupňovou převodovkou DSG a vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI Bi-Turbo o výkonu 176 kW (240 k).

Další varianty dostal také Karoq! Nový Karoq Scout je výhradně zvýšený off road 4x4 na osmnácti- nebo devatenáctipalcových kolech, poháněný jedním z výběru motorů 1.5 TSI nebo 2.0 TDI. Do třetice přijíždí Karoq Sportline s přídavnými aerodynamickými prvky, zážehovými i vznětovými motory 110 nebo 140 kW (150 a 190 k) a pohonem předních nebo všech kol. O Visionu X se v Paříži nemluvilo (preméra sériové verze má být příští rok), ale Bernhard Maier, předseda představenstva Škoda Auto, zdůraznil cestu Plug-In Hybrid (první bude Superb 2019) a čistých elektromobilů (následník Vision E v roce 2020). Byla vystavena také Octavia G-TEC na CNG s novým motorem 1.5 TSI a většími nádržemi.

Později v České republice se finální produkt odvozený z Visionu RS představil vybraným motoristickým novinářům, premiéru má mít ještě před koncem roku. Více z Pařížského autosalonu přineseme v internetovém časopise TH Auto číslo 10/2018, který vyjde 7. října na tomto webu (rozkliknete vpravo nahoře).

TOM HYAN, Paříž (F)

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

PARIS AUTOSHOW 2018_01
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více